W roku 2020 nasza szkoła przystąpiła do KONKURSU na ZIELONĄ PRACOWNIĘ organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, którego celem było utworzenie projektu pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych. Nasza propozycja na zagospodarowanie pracowni, czyli wykorzystanie przestrzeni, estetykę, innowacyjność rozwiązań oraz ciekawy program zajęć, który miał być realizowany w odnowionej klasopracowni, spotkał się z uznaniem i zostaliśmy LAUREATEM !
Z radością informujemy, że w  naszej szkole powstała

Zielona Pracownia  ,, NUCLEUS”

Nagrodą było uzyskanie funduszy na remont i doposażenie pracowni. Rozpoczął się remont, który trwał wiele miesięcy.
  Obecnie sala nr 30  jest nie do poznania, pojawiło się  tam wiele nowości:

• najpierw, jak na szkołę przystało - ławki i specjalne krzesła wymuszające  wyprofilowanie lordozy lędźwiowej, co stymuluje prawidłową pozycję miednicy, która jest podstawą właściwego ustawienia górnych segmentów kręgosłupa. W rezultacie krzesło to jest odpowiedzią na problemy wad postawy (w szczególności dotyczące kręgosłupa oraz pleców), stanowiąc środek prewencyjny w zakresie sprawności fizycznej  naszych uczniów. W klasie są nowe  meble, podłoga i  drzwi .
  • Klasopracowni została wyposażona w nowe pomoce naukowe: między innymi mikroskopy, lupy, szkielet człowieka, narządy wewnętrzne człowieka, przekroje roślin, podstawowy sprzęt do doświadczeń chemicznych itp. Naukę uatrakcyjnią fototapety na ścianach nawiązujące do nazwy klasy  - nucleus, co znaczy -  jądro. Jądro jest częścią centralną – atomu, komórki zdecydowanej większości organizmów i Ziemi - planety na której żyjemy. Fototapety ilustrujące te elementy  umieszczone na ścianach bocznych i będą służyły jako pomoce naukowe.
  • Centralne miejsce zajmuje  fototapeta – krajobraz gór w piękny, letni dzień. Kiedy spojrzymy w górę, nad nami niebo i chmury, spójrzmy w dół – nowa podłoga, do środka wchodzimy  przez nowe drzwi.
  • W odnowionej pracowni znajduje się nowa tablica multimedialna  i rzutnik.
  • W klasie tej, oprócz zajęć lekcyjnych, będą realizowane między innymi  zajęcia metodą projektu takie jak:
    ,,Świat w doniczkach” – dzięki którym, będzie można zobaczyć i dowiedzieć się skąd pochodzą, jakie mają wymagania i właściwości rośliny doniczkowe w naszych domach.
    ,,Doktor Natura” - poznamy zioła, ich właściwości lecznicze i smakowe, bo będzie można ich  spróbować!
  • W ,,nowej” klasie jest także przygotowane stanowisko do doświadczeń chemicznych, co z kolei pozwoli na przykład na realizację projektu biologiczno – chemicznego,,Zwierzęcy wirtuoz barw”, dzięki któremu poznamy -  kameleona, a  przeprowadzając doświadczenie chemiczne-chemiczny kameleon, będzie można zobaczyć jak szybko zmieniają się barwy różnych związków chemicznych.

W nowej odsłonie, klasa ta spełnia wszelkie wymogi konieczne, by móc uczyć z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu multimedialnego.
Czekamy tylko na powrót - Was, drodzy uczniowie,
do szkoły, aby razem zacząć wspólną, fascynującą podróż po krainie jaką jest NAUKA.

Zobacz pracownię w galerii szkolnej

22 kwietnia to zwyczajowy Dzień Ziemi, który obchodzimy co roku. Dla wielu osób ta data jednak nie ma większego znaczenia, a to szkoda. Z drugiej jednak strony, Dzień Ziemi powinien być codziennie i nie powinniśmy go obchodzić ceremonialnie, bo Ziemia to nasz dom, dbajmy o niego.
Światowy Dzień Ziemi, został ustanowiony w 1970 roku przez Narody Zjednoczone  (początkowo święto obchodzono w dniu równonocy wiosennej, od 2009 w dniu 22 kwietnia) Uczniowie naszej szkoły wykonali prace związane z tematyka w/w święta. Najlepsze z nich można zobaczyć w szkolnej
galerii.

W drugiej połowie marca uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej.
Pierwszoklasiści mieli okazję zapoznać się ze zbiorami bibliotecznymi oraz zasadami zachowania się w bibliotece. Była to też pierwsza lekcja przygotowująca do samodzielnego wyboru i wypożyczania książek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli ślubowanie, że będą wzorowymi czytelnikami i będą szanować książki. W tym dniu każdy uczeń mógł sobie wypożyczyć książkę do domu.
Został również ogłoszony konkurs plastyczny
”Moja pierwsza książka z biblioteki szkolnej”.
Na pamiątkę pierwszej wizyty uczniowie otrzymali książki w ramach prowadzonej przez Instytut Książki kampanii
„Mała książka – wielki człowiek”.
Witamy w gronie czytelników i życzymy dużo radości z czytania!

Uczniowie klasy VIId podczas przerwy świątecznej wzięli udział w konkursie" "SMACZNA CHOINKA."

Zadaniem uczestników, było wykonanie drzewka świątecznego z produktów spożywczych!!!
I tak powstały choineczki: owocowe, z czekoladek i ciasteczek, z ciasta francuskiego i biszkoptowego, z ogórków i pomidorków, a także z owoców.
Były różne, wszystkie piękne i na pewno smaczne
))).
Konkurs trwał od 17.12.2021r. do 6.01.2021 r.
Zdjęcia wykonanych prac zostały ocenione przez komisję w następującym składzie: p. Joanna Grabowska, p. Bożena Bierowiec-Chrustek, p. Beata Kania, p. Alina Plaza-Kiersztyn .

Z ogromną radością i satysfakcją  pragnę przedstawić wyniki konkursu:

I miejsce:      Oliwia Małkiewicz i Alicja Stajer,
:     Dawid Rzesiowski  i Oskar Przybysz,
III miejsce:
Paweł Francuz  i Tatiana Kranc,
wyróżnienie: Zuzanna Mastella i Julia Szczotok.

Zapraszamy do naszej galerii gdzie można zobaczyć pozostałe "smaczne" choinki zobacz

Barbara Marcol